woolash reviews
تشک طبی
نمایندگی تفال در تهران
خرید اتو بخار تفال
زودپز برقی تفال
خرید توتون پیپ
مرکز خرید پیپ در تهران
خرید بک لینک
قیمت تشک رویا
ماژان
درباره من
موضوعات
  موضوعي ثبت نشده است
نويسندگان
برچسب ها
عضویت در خبرنامه
  عضویت لغو عضویت

ورود اعضا
  نام کاربری :
  پسورد :

عضویت در سایت
  نام کاربری :
  پسورد :
  تکرار پسورد:
  ایمیل :
  نام اصلی :

نويسنده :ماژان
تاريخ: ۲۵ مهر ۱۳۹۷ ساعت: ۰۶:۰۶:۴۳

روز جاري با مرور اختصاري تاريخچه موبايل هاي سامسونگ ، نگاهي به بعضي از توليد ها اين شركت خواهيم داشت كه با طراحي‌هاي مضاعف بد، با انتقادهاي زياد رو به رو شدند . 
خريد آيپد
سامسونگ كمپاني پيشرو در قضيه طراحي گوشي تلفن هاي هوشمند است . كه اين شركت كره‌اي محصولاتي با ارزش و مقام بالا ايجاد مي‌كند كه سزاوار برچسب‌هاي قيمت بالايشان هستند . سامسونگ هيچ ترسي از آزمايش طرق نو ندارد و آن گاه از ياد دادن درس‌هاي بسيار، مراقب دور نشدن علاقه مندان هم مي باشد . گوشي هاي محرمانه گلكسي اس 9 ضمن بهره‌گيري از قابليت‌هاي فراوان، نيازهاي مصرف‌كنندگان را هم رفع مينمايد . در اين موبايل خبري از جك هدفون نيست، اسكنر اثر انگشت به بخش پاييني دوربين منتقل شده هست و درحال حاضر كاربران ميتوانند موبايل لاكچري خويش را به رخ وايرلس نيز شارژ نمايند . 
هرچند، گلكسي اس 9، آخري و جديدترين تلفن همراه سامسونگ در في مابين توليد ها پريميوم Galaxy S محسوب مي شود و در كنار آن مي‌توان محصولات ديگري از خصوصي Galaxy J و Galaxy A را هم پيدا كرد كه بخش اعظمي از آن ها فاقد ويژگي‌هاي منحصربه‌فرد به فرد مي‌باشند . شايد طراحي تلفن همراه هاي مدرن سامسونگ خوب باشد، اما براي مرور تلفن همراه ها و تبلت هايي كه طراحي قابل قبولي نداشتند، نيازي به ظريف شدن در تاريخچه اين كمپاني نميباشد . 
پيش از ايجاد تلفن هاي هوشمند، سامسونگ اكثر يك شركت خوشه‌اي صنعتي ناشناخته بود و در زمينه‌هاي مختلفي همچون توليد كشتي‌هاي محموله غول‌پيكر، تانك‌ها، تلويزيون‌ها، ماشين‌هاي شستشو و تقريبا هر چيزي عمل مي كرد . امروزه سامسونگ گشوده نيز تمام اين امور را انجام مي‌دهد، البته درحال حاضر شناخته شده است . 
سامسونگ الكترونيكس به تيتر بخشي از اين كنلگومرا، يك توليدكننده تجهيزات با اهميت (OEM) بود كه براي ساير شركت‌ها، اجزاي ارزان‌قيمت را ساخت ميكرد . از سال 1993 تا 1996، مدير ارشد اجرايي آن يعني لي كان هي، جنبش كمپاني را در جهت فعاليت‌هاي نوآورانه تغيير‌و تحول اعطا كرد . در سال 1995، او و هيئت مديره با نابود كردن تعداد متعددي از دستگاه‌هاي سامسونگ در پيش‌روي چشمان كارمندان، نارضايتي خود از كيفيت آنان را نشان دادند . يك سال بعد، لي كان هي در بيانه‌اي ديدني و پيش‌داورانه در موضوع طراحي در آينده، به «سال انقلاب طراحي» اشاره كرد و آغازگر راهي شد كه روز جاري سامسونگ به تيتر پيشرو در آن قرار دارد . 
ولي در مسير موفقيت، سامسونگ تصميمات غلط بسياري در پباده سازي داشت؛ ما بعضي از اين طراحي‌ها را واقعا دوست داشتيم چرا كه جلوتر از مدت خود بودند، البته برخي حتما بد بودند . در ادامه، اين توليدها را محاسبه ميكنيم . 
مرور تاريخچه گوشي هاي سامسونگ كه طراحي نااميدكننده داشتند اول Galaxy موبايل هاي سامسونگ در سال 2009، سامسونگ گوشي تلفن هوشمند Galaxy i7500 را روانه بازار كرد . اين اوليه موبايل از سري گلكسي و او‌لين دستگاه مجهز به اندرويد سامسونگ بود . گلكسي i7500 به نمايشگر لمسي اولد، اندرويد 1 .5 و يك باتري دوچندان بد مجهز گرديده بود و مكانيسم قفل شدن و باز شدن كاغذ نمايش، بسياري از كاربران را شگفت‌زده كرد . حقيقتا، پباده سازي بد بالاتر از صورت ظاهري اين گوشي ميباشد . 
عرضه نسل اول گلكسي نوت اولين سري از تلفن همراه هاي گلكسي نوت سامسونگ، كاغذ سناريو هاي تعالي را پيش روي يوزرها قرار دادند؛ چيزي كه دوستداران اپل (و استيو جابز) به آن مي‌خنديدند . اين حركت يك پيروزي براي سامسونگ محسوب مي‌شود، اما توليدها آن فاقد پباده سازي و احساس پريميوم بودند . در آن زمان، فريم پلاستيكي پشتي موبايل با ظاهر درخشان خود با انتقادهاي فراواني رو به رو شد . اين طراحي علاوه بر سر خوردن گوشي از دست، شم دستگاهي ارزان‌قيمت را القا مي كرد . 
نسل اول Note نتوانست آن را به محصولي مختص تبديل كند، ولي گلكسي نوت 2 و گلكسي اس 2 بابت جذب عمده اثر انگشت بوسيله صفحه سناريو و به كار گيري مجدد از طراحي گذشته كه منجر رمز خوردن گوشي از دست مي‌شد، بيش از پيش مورد انتقاد همگان قرار گرفتند . 
تلفن همراه هاي سامسونگ سامسونگ در حالي از پلاستيك در محصول ها خود به كار گيري مي‌كرد كه رقباي آن با متريال زيباتر و شايد جذاب‌تر، روانه بازار مي‌شدند . گلكسي نوت 2 علي‌رغم ويژگي‌هاي فراوان خوب، به حافظه داشتن سطحي براق كه بعضي فروغ و روشنايي را در جهت‌هايي آزاردهنده بازتاب مي‌كرد، هيچ جايزه‌اي به حافظه بدنه و كيفيت ايجاد دريافت نكرد . 
سامسونگ همواره با كمپاني اپل مقايسه ميشد . چه بسا با وجود گوشي هايي كه ويژگي ها فني آن‌ها فراتر از انتظارات بود، يوزرها مدام سامسونگ را در طراحي يك گام عقب‌تر از اپل مي‌دانستند . احتمال دارد همين قضيه را بتوان علت تصميمات خيره كننده اپل تيتر كرد . 
گلكسي نوت 3 تلفن همراه هاي سامسونگ سامسونگ در جواب به انتقادها در استعمال از پلاستيكي كه به سادگي از دست راز مي‌خورد، گلكسي نوت 3 را با چرم تصنعي و كوك‌هاي ساختگي روي كادر پشتي ايجاد و عرضه كرد . احساس لطافت اين متريال به ميزان كافي دلپذير بود و براي مردم، نمونه توليدها چرم را يادآوري مي كرد . اين پباده سازي قضيه اعتنا بخش اعظمي از كاربران قرار گرفت و چه بسا “Bogdan Petrovan” از وب‌سايت “Android Authority” در تحليل خويش به تجربه كاربري مناسب‌تر آن و حس بهتري كه در مقايسه با آيفون منتقل مي‌كرد، اشاره كرد . 
با اين همه، گلكسي نوت 3 به ميزان كافي نفيس نبود؛ به‌خصوص رنگ سپيد اين گوشي تلفن هوشمند كه با ظواهر سال‌خورده و سواي زرق و برق، آن‌گونه كه مي بايست مورد دقت قرار نگرفت . اين مورد با عرضه موبايل اچ تي سي وان (يا M7) با بدنه‌اي تمام‌فلزي و آينده‌نگرانه، برجسته‌تر مي‌شد . در همين زمان، وان پلاس وان هم با بدنه‌اي پلاستيكي كه تجربه بهتري از يك تلفن همراه پريميوم را در مقايسه با گوشي هاي سامسونگ براي كاربران رقم مي‌زد، روانه بازار شده بود . 
تلفن همراه هاي خيره كننده و غريب سامسونگ در ميان موبايل هاي پرچمدار، كره‌اي‌ها با آزمايش طرق جديد، دستگاه‌هايي مفهومي را روانه بازار مي‌كردند . 
از برجسته‌ترين مورد ها در اين مسئله مي توانيم به Galaxy Camera اشاره كنيم؛ كانسپتي ديدني كه در آن مهندسان تلاش كردند يك دوربين را با تلفن هوشمند تركب نمايند . متاسفانه اين موبايل عكس‌ها را با كيفيتي معمولي تصويب مي‌كرد، شارژدهي بسيار بدي داشت و مضاعف تعجب آور بود كه از آن به تيتر يك تلفن همراه گوشي استفاده فرمائيد چرا كه گلكسي كمرا بضاعت برقراري تماس را نداشت . 

خريد اپل واچ
يك عدد از دوستانم اين موبايل را با هدف داشتن 2 چيز در يك چيز خريداري كرد؛ البته در غايت كمي بيشتر از نصف يك عدد و هيچ چيز از ديگري قسمت آن شد . براي آشنايي بيشتر با اين گوشي توصيه مي‌كنيم ويديوي ضميمه‌شده را تماشا كنيد: 

دانلود ويديو گلكسي راند، يك عدد ديگر از گوشي هاي سامسونگ بود كه با طراحي مفهومي، پيش از گوشي LG G Flex عرضه شد . انحناي بدنه اين گوشي بر بر خلاف تلفن همراه خميده ال جي، به سمت طرفين دستگاه هست . هر چند سامسونگ سوگند خورد كه اين طراحي قرار دادن گوشي در جيب را آسان‌تر مي‌كند، البته در غايت به كارگيري از ورقه نمايش خميده تاثيري در بهبود تجربه كاربري نداشت . در آن زمان، ما پيشنهاد كرديم كه از آن عبور نماييد . در روي ديگر سكه، Galaxy Round ميزان ترقي سامسونگ در فناوري و مهارت آن را به تصوير مي‌كشيد . 
تلفن همراه هاي سامسونگ در كنگره جهاني موبايل 2012، سامسونگ از Galaxy Beam پرده برداشت؛ موبايلي اندرويدي كه يك پروژكتور با آن ادغام شده بود . ويژگي ها فني اين مال جديد دوچندان محدود بود و پروژكتور nHD آن، وضوح 360×640 و شدت نور 15 لومن را ارائه مي كرد . 
موبايل هاي سامسونگ روي كاغذ، ما با كانسپتي جذاب رو به رو بوديم، البته در فعاليت همه‌چيز فرق داشت و علي‌رغم شعف فراوان، كيفيت ذيل مانع برد آن شد . به علاوه، شدت نوروفروغ و طول عمر تحت باتري هم از ديگر مشكلات اين گوشي تلفن هوشمند محسوب مي‌شدند . 
گلكسي اس 5 گوشي هاي سامسونگ در حالي كه سامسونگ روي طرح‌هاي مفهومي غير معمول فعاليت مي‌كرد، پرچمداران از ترقي بازماندند . سامسونگ براي مقطع متعددي از پلاستيك در پرچمداران خود به كار گيري كرده بود . در همين زمان، تلفن همراه آيفون 6 هم عرضه گرديده بود . گلكسي S5 به خاطر كيفيت بالاي صفحه سناريو و سخت افزار داخلي حاذق زمينه دقت رسانه‌ها قرار گرفت، البته در موضوع طراحي، همه با يك چيز موافق بودند: اين يك تلفن همراه زشت بود . فريم پلاستيكي اين تلفن هوشمند شباهت متعددي به چسب آسيب داشت و سبب شده بود تا اين گوشي خوش‌ساخت، ارزان به حيث رسد . 
طراحي پرچمدار 2014 سامسونگ موضوع نفد شديد كارشناسان قرار گرفت و فعاليت به جايي رسيد كه سه نفر از طراحان سامسونگ در مصاحبه با وب‌سايت انگجت، علت تعيين اين طراحي و تصميمات خود را اعلام كردند . 
در حالتي كه ما از فلز استفاده مي‌كرديم، حس كرديم پباده سازي كمي سنگين وزن و سرد مي‌شود، ولي با پلاستيك، بافت گرم‌تر است . ما اعتقاد و باور داريم كاربران برخورد گرم‌تر و دوستانه‌تري با دستگاه خواهند داشت . اين متريال همينطور براي سناريو بصري و نمادين كردن كانسپت‌هاي پباده سازي ما بهترين بودند . 
علي‌رغم تمامي اين‌ها، گلكسي اس 5 منجر شد سامسونگ خيلي چيزها را تغيير دهد و چه بسا از رييس طراحي اين شركت يعني “Chang Dong-hoon” هم منظور شد استعفا دهد . هرچند اين مهندس پيش كسوت هم‌چنان با سامسونگ همياري داشت، اما استراتژي‌هاي كمپاني به كلي تغيير و تحول كرد . 
اين دگرگون سازي والا در سامسونگ، در غايت به عرضه موبايل هاي مضاعف عالي گلكسي اس 6 و گلكسي اس 6 اج منتهي شد؛ محصولاتي كه نشانگر تغييرات قابل اعتنا در پباده سازي تلفن همراه هاي سامسونگ هستند . كره‌اي‌ها در ايجاد اين اسمارت فون ها از كادر پشتي شيشه‌اي و قاب آلومينيومي به كار گيري كردند . به علاوه، نمايشگر منحني “Edge” كه امروزه گويش طراحي پرچمداران Galaxy S و Galaxy Note را بيان مي‌كند، سال 2015 پيش روي يوزرها قرار گرفت . 
گوشي هاي سامسونگ هزينه‌هاي به كار گيري از اين پباده سازي معين بودند: پرچمدار سامسونگ فاقد باتري جداشدني، مفاومت در برابر نفوذ آب و خشاب منحصر به فرد كارت خاطر جانبي بود . ولي اين‌ مورد ها از اولويت‌هاي علاقه‌مندان به تلفن همراه هاي تلفن همراه محسوب نمي شوند . به هر صورت، عرضه گلكسي اس 6 حركت مهمي براي اين شركت و پررنگ شدن طراحي موبايل هاي سامسونگ محسوب مي‌شد . 
همچنين بخوانيد: تاريخچه موبايل هاي سري گلكسي اس سامسونگ سامسونگ جديد از بازه عرضه گلكسي S6، پباده سازي تلفن همراه هاي سامسونگ شكوفا شدند و بزرگ‌ترين انتقادي كه كارشناسان طي سال‌هاي اخير از گوشي هاي سامسونگ داشتند، محل قرارگيري اسكنر اثر انگشت در گلكسي اس 8 بوده مي باشد . مديران در مذاكره با رسانه‌ها گفتند باتري مانع انتقال آن به پايين دوربين مي‌شد . البته ايراد هر چيزي كه بود، در گلكسي اس 9 شاهد تغيير آن بوديم . 
تلفن همراه هاي سامسونگ بسياري از تصميمات پررنگ سامسونگ در طراحي تلفن همراه هاي هوشمند، از به عبارتي روزهاي آغازين عمل جواب داده‌اند . نمايشگرهاي بلندمرتبه آن، استعمال از مخلوط شيشه و آلومينيوم در ساخت موبايل و بهره‌گيري از نمايشگرهاي منحني اج، از پاراگراف مهم‌ترين ويژگي‌هاي پرچمداران امروزي كره‌اي‌ها ميباشند . در واقع، سامسونگ بود كه با ترقي خود منجر شد اپل به ارائه موبايل هايي با نمايشگر بزرگتر روي آورده و محصولاتي ريسك‌پذير از جمله آيفون ايكس را عرضه نمايد . افراد كمي در شركت اپل مي‌باشند كه “notch” را يك پباده سازي فوق‌العاده مي دانند . گزينش سعي در عوض شكل، يكي از مشكل‌ترين تصميمات مديران اپل بوده است . 
موبايل هاي سامسونگ به هر صورت، وصال به جايگاه مدرن براي سامسونگ ارزان تمام نشد . درحال حاضر هم چشم همه علاقه‌مندان به گلكسي نوت 9 و همچنين گلكسي اس 10 دوخته شده است؛ آيا سامسونگ باز هم قادر است موفقيت‌هاي پيشين را تكرار نمايد . موضوع:
برچسب‌ها: خريد اپل واچ، خريد آيپد،

نويسنده :ماژان
تاريخ: ۲۴ مهر ۱۳۹۷ ساعت: ۰۵:۵۵:۲۵

 هواوي (Huawei) مدتي پيش تكنولوژي GPU Turbo را معرفي كرد . اين تكنولوژي درصدد بود كه سخت‌افزار تلفن همراه را براي اجراي بازي‌هاي سنگين وزن با صرفه و مهيا نمايد . اوپو هم همين ايده را پيگير بوده است و به طراوت فناوري هايپر بوست خود را معرفي كرد . 

خريد آيپد
شركت اوپو با برگزاري يك نشست خبري در شانگهاي چين فناوري هايپر بوست را معرفي كرد و عهدوپيمان داده كه اين فناوري مي تواند تلاش سخت‌افزار را تا 100 برابر بهبود بخشد . 
فناوري هايپر بوست در همين خصوص . . درز تصاوير رندر گرديده منتسب به Oppo R19 با دوربين سلفي درون… ۲۳ مهر, ۱۳۹۷ اوپو Realme 2 با دوربين دوگانه و صفحه‌نمايش و باتري بزرگتر… ۶ شهريور, ۱۳۹۷ اوپو با شركت‌هايي همچون Tencent، Netease، Unreal و Unity براي گسترش فناوري هايپر بوست همياري داشته است تا بدين‌ترتيب هايپر بوست سخت‌افزار گوشي‌ها را براي 100 بازي برتر موبايلي آماده‌تر نمايد . 
بازي‌هايي همچون PUBG و Honor of Kings بخشي از 11 بازي اولين مي باشند كه فناوري هايپر بوست با آن ها سازگار خواهد بود . اين سازش از روش تكنولوژي شتابدهي كانال پولي‌مورفيك و پخش ترافيك در بين واي‌فاي و اينترنت سلولار شكل خواهد گرفت . 

خريد اپل واچ
هايپر بوست تنها به بازي‌هاي محدود نخواهد شد و يك محرمانه اپليكيشن‌هاي اجتماعي نيز شتاب بيشتري خواهند داشت و در سناريوهاي متفاوت همت بهتري از خود نشان مي دهند . اين تكنولوژي تمركز متعددي روي شتابدهي داشته . به وسيله فناوري هايپر بوست گوشي شما در عرض 0 .2 ميلي‌ثانيه متوجه تغييرات سخت‌افزاري مي‌گردد . اين عدد در كرنل اندرويد 20 ميلي‌ثانيه مي باشد . 
همانگونه كه گفتيم فناوري هايپر بوست فقط براي بازي نميباشد و اپليكيشن‌ها و همينطور خويش سيستم‌عامل نيز سريع‌تر خواهند بود . اين سيستم توانسته تمامي لودينگ‌هاي داخل موبايل اوپو را تا 31 درصد كاهش دهد . 

موضوع:
برچسب‌ها: خريد اپل واچ، خريد آيپد،

نويسنده :ماژان
تاريخ: ۲۳ مهر ۱۳۹۷ ساعت: ۰۹:۲۵:۰۰

متاع شيائومي در دسته‌ي پخش‌كننده‌هاي اينترنتي قرار مي‌گيرد . اين دستگاه از سيستم‌عامل اندرويد تي‌وي منفعت گرفته و علاوه بر پخش محتواي رسانه‌اي، امكان اجراي اپليكيشن‌هاي متفاوت را نيز داراست . mi Box S با ارزش ۵۹ دلار از روز پيشين (۱۷ مهر) براي پيش‌خريد در ايالات متحده و وبسايت والمارت در دسترس قرار دارد و شيائومي از قريه روز ديگر اقدام به پخش آن براي خريداران مي‌نمايد . 

خريد اپل واچ
هم‌زماني معرفي اين دستگاه با مراسم رو نمايي گوگل از سخت‌افزارهاي جديدش احتمالا اتفاقي باشد، اما ويژگي‌هاي مبتني بر گوگل mi Box S هم قابل توجه ميباشند . مهم‌ترين اين ويژگي‌ها را مي‌توان به‌كارگيري دستيار هوشمند گوگل و قابليت كروم‌كست دانست كه به لطف بهره‌گيري از نسخه هشتم اندرويد تي‌وي مهيا شده‌اند . 
مقاله‌هاي مرتبط: معرفي Mi Box 3 Enhanced شيائومي درصورتي كه بخواهيم خيلي پرسرعت به ويژگي‌هاي اين دستگاه اشاره كنيم بايستي بگوييم مي‌باكس اس از تراشه AMLogic S905 كه پردازنده‌اي با چهار هسته ARM Cortex-A53 و پنج هسته پردازنده گرافيكي Mali-450 هست در كنار ۲ گيگابايت RAM و ۱۶ گيگابايت حافظه ذخيره‌سازي به كار گيري شده . اين پردازنده امكان پخش ويدئوهاي با كيفيت 4K‌ و HDR در كنار صداي Dolby DTS را دارد . در پشت دستگاه پورت HDMI 2 .0A، USB‌، AV و درگاه تغذيه قرار داراست كه براي استفاده كننده اين دستگاه كافي به حيث مي‌رسد . مي‌باكس اس امكان اتصال به وب از روش Wi-Fi و برقراري رابطه با دستگاه‌هاي جانبي (از جمله ريموت دستگاه) از طريق Bluetooth 4 .2‌ را دارا هست . 

خريد آيپد
برخلاف سخت‌افزار، مي‌باكس جديد از حيث ظاهري تفاوت‌هاي متعددي با نسل قبلي دارااست . بيشترين تفاوت البته در ريموت دستگاه و بخصوص به حافظه بيشتر شدن دو دكمه مخصوص نتفليكس و پخش زنده ديده مي‌گردد . دكمه منحصر فراخواني دستيار گوگل نيز در بالاي ريموت كنار دكمه پاور قرار گرفته هست . 

موضوع:
برچسب‌ها: خريد اپل واچ، خريد آيپد،

نويسنده :ماژان
تاريخ: ۲۳ مهر ۱۳۹۷ ساعت: ۰۹:۲۳:۱۹

هما‌نطور كه توقع مي رفت گوگل در رويدادي والا در تاريخ ۱۷ مهرماه، پيكسل ۳ و پيكسل ۳ ايكس ال را با نمايشگر بزرگتر، بهبود دوربين و شارژ بي‌سيم معرفي كرد . 

خريد اپل واچ
با آنكه بخش اعظمي از علاقه‌مندان گوشي‌هاي هوشمند گوگل تصور ميكنند كه اين گوشي‌هاي هوشمند تازه نيز همانند گوشي‌هاي هوشمند نسل قبلي توسط شركت‌هاي ال‌جي يا اچ‌تي‌سي ايجاد مي‌شوند، ولي خبرهاي جديد چيز ديگري مي گويد . به‌نظر مي‌رسد كه گوشي‌هاي هوشمند پيكسل ۳ و پيكسل ۳ ايكس ال گوگل به وسيله مجموعه پيكسل در گوگل طراحي شده‌اند . در اصل طراحي اين دو تلفن همراه بوسيله مهندسان HTC كه گوگل سال گذشته به تصاحب كرد، انجام نشده مي‌باشد بلكه توليد ها جديد گوگل توسط كمپاني فاكسكان ايجاد ميگردند . 
مقاله‌هاي مرتبط: با تمام ويژگي‌هاي جديد دوربين پيكسل 3 گوگل آشنا شويد پيكسل اسليت گوگل معرفي شد؛ تبلتي تازه براي رقابت با آيپد پرو اپل در اصل بايد بگوييم كه شرايط ساخت گوشي‌هاي تازه گوگل با آنچه پيشتر در قضيه گوشي‌هاي نسل قبل وجود داشت گوناگون ميباشد . موبايل هاي هوشمد پيكسل و پيكسل ايكس ال هر دو به وسيله كمپاني اچ‌تي‌سي پباده سازي و ساخته گرديده بودند . گوشي هوشمند پيكسل ۲ هم توسط اچ‌تي‌سي پباده سازي و ساخته شده بود . تلفن همراه هوشمند پيكسل ۲ ايكس ال توسط كمپاني ال‌جي طراحي و ساخته گرديده بود . البته ظواهر به‌نظر مي رسد كه هر دو موبايل هوشمند Pixel 3 و Pixel 3 XL گوگل نه فقط توسط اچ‌تي‌سي ساخته نشده‌اند، بلكه مهندساني كه آخرها سال گذشته‌ي ميلادي كمپاني گوگل از كمپاني اچ‌تي‌سي براي طراحي و ساخت گوشي هوشمند خود به‌كار گرفته بود، در پباده سازي و توليد دستگاه‌هاي جديد گوگل حضوري نداشته‌اند . ممكن است يكي از عارضه ها تغييرات مضاعف بسيار در پباده سازي گوشي‌هاي هوشمند جديد گوگل، تغيير‌و تحول تيم مهندسي هست كه روي موبايل هوشمند فعاليت كرده‌اند و ظاهرا گروه نو برخي از ايده‌هاي طراحي تيم مهندسي اچ‌تي‌سي را پذيرش نداشته و آنان را تغيير و تحول داده‌اند . 

خريد آيپد
پيكسل 3 / Pixel 3 گوگل در مراسم معرفي گوشي‌هاي هوشمند پيكسل و يا بقيه توليدات سخت‌افزاري خود، مدام روي اين قضيه تاكيد مي‌كند كه توليدها به وسيله گوگل ساخته شده‌اند . درصورتي كه در حقيقت اينطور نميباشد . گوگل براي طراحي گوشي‌هاي هوشمند پيكسل از همياري شركت‌هايي همچون اچ‌تي‌سي و ال‌جي ياري مي‌گرفت . چه بسا گوشي‌هاي هوشمند اين كمپاني به وسيله بقيه شركت‌ها توليد مي شوند . 
ولي ظاهرا در سال جاري، شاهد تغييراتي در استراتژي‌هاي گوگل هستيم . به‌نظر مي‌رسد كه گروه پباده سازي گوگل، پيكسل ۳ و پيكسل ۳ ايكس ال را پباده سازي كرده‌ هست . اما براساس بعضي شايعه‌هاي منتشر شده، به‌نظر مي‌رسد كه تيم طراحي خود گوگل قصد ندارد كار پباده سازي گوشي‌هاي هوشمند بعدي گوگل را برعهده بگيرد . يك عدد از عوارض آنكه مهندسان اچ‌تي‌سي، توليد پيكسل ۳ را برعهده ندارند اين بوده مي‌باشد كه وقتي قرارداد گوگل با اين كمپاني آخري شد، تقريبا فعاليت پباده سازي گوشي پيكسل 3 تمام گرديده بود . در نتيجه، مورد به اين سمت رفت كه گوشي هوشمند پيكسل ۳ و سعي آن نظارت شود . شايد مهندسان اچ‌تي‌سي بتوانند آنچه مدنظرشان بوده مي باشد در تلفن همراه هوشمند پيكسل ۴ براي سال آينده‌ي ميلادي پياده‌سازي نمايند . 
خبر ايجاد گوشي‌هاي هوشمند محرمانه پيكسل ۳ توسط شركت فاكسكان پاره اي ديدني و البته خيره كننده هست . در ماه‌‌هاي آگوست و سپتامبر، خبرهاي فاش‌شده‌ي اكثري از سوي فاكسكان در قضيه گوشي‌هاي هوشمند جديد گوگل منتشر مي‌شد . چه بسا به‌نظر مي رسد كه گوشي پيكسل ۳ ايكس ال از فاكسكان به‌سرفت رفته بود كه ابعاد خبرهايي در قضيه اين گوشي هوشمند از اوكراين و روسيه منتشر شد . 
pixel 3 xl چه بسا ماه‌ها گذشته از رو نمايي رسمي Pixel 3، چك پيكسل ۳ ايكس ال گوگل در وب‌سايت روسي منتشر شد . معمولا پيش از رونمايي يك تلفن همراه هوشمند، بعضي خبرهاي غير قانوني در زمينه آن افشا مي‌شود، اما با سرعت گوشي هوشمند پبكسل ۳ ايكس ال، حجم خبرهاي فاش‌شده در مسئله آن غير عادي بود . حتي شاهد جعبه‌گشايي پيش از موعد گوگل پيكسل ۳ ايكس ال گوگل بوديم . اين خبرهاي فاش‌شده در مسئله تلفن همراه هوشمندي كه هنوز معرفي نشده است، براي فاكسكان كه توليد كننده‌ي آن است، خيلي عالي و ديدني نمي‌باشد . باتوجه به حجم خبرهاي فاش‌شده و سرقت موبايل هوشمند نو گوگل پيش از رونمايي رسمي، كمي تعجب آور به‌نظر مي رسد كه گوگل بخواهد براي ساخت گوشي‌هاي هوشمند بعدي خود مجددا سراغ فاكسكان برود . اگرچه شركت فاكسكان با شركت‌هاي مختلفي عمل ميكند ولي بايستي در حيث داشته باشيم كه شركت فاكسكان تاكنون وارد ساخت گوشي‌هاي هوشمند براي شركت‌هاي بزرگي همچون سامسونگ، ال‌جي، اچ‌تي‌سي و اوپو كه خودشان دارنده كارخانه و خط ساخت مي‌باشند نشده هست . 

موضوع:
برچسب‌ها: خريد اپل واچ، خريد اي پد،

نويسنده :ماژان
تاريخ: ۲۲ مهر ۱۳۹۷ ساعت: ۰۵:۴۹:۵۱

به گزارش خبر نگار روزنه فناوري مجموعه فضاي مجازي باشگاه خبرنگاران جوان؛ در روز سوم آوريل ۱۹۷۳ ميلادي مردمان مردي را در حالي كه از خيابان رد مي گردد و دستگاه كوچكي را در دستش مي فشارد، ديدند؛ كسي كه بعد ها مورخ بشريت را براي مدام متحول كرد . وي كسي نبود جز پدر تلفن ياور پزشك مارتين كوپر . 

خريد اپل واچ
مارتين كوپر ( Martin Cooper) در مورخ ۲۶ دسامبر سال ۱۹۲۸ميلادي در شيگاگو در ايالات متحده‌ي ايالات متحده ديده به دنيا گشود . وي به تيتر اختراع كننده تلفن‌هاي ياور شناخته ميگردد . 
آيا مي‌دانيد اولين تلفن هم پا به وسيله چه كسي و در كجا ابتكار عمل شد؟ 
ساخت اولين تلفن هم پا جهان دكتر معالج مارتين كوپر ايده ساخت تلفن همراه هم پا را از يك مجموعه تلويريوني علمي ـ تخيلي به نام "پيشتازان فضا " الهام گرفت كه در آن شخصيت اصلي سريال با گوشي بي سيم سخن مي زند و تصميم گرفت روي عملي كردن اين زمينه فعاليت نمايد و به اين ترتيب گوشي DynaTAC 8000X اولين موبايل گوشي تلفن ملازمت شد كه براي اولي توشه از سال ۱۹۸۳ و با قيمت ديدني اعتنا سه هزار و ۹۹۵ دلار به رخ تجاري در سراسر جهان به فروش رسيد . مارتين كوپر در آغاز در سال ۱۹۵۲ به تيتر مهندس الكترونيك در شركت موتورولا فعاليت مي كرد كه اولين تلفن همراه قابل حمل را ايجاد و او‌لين كسي نيز بود كه با تلفن همراه تلفن همراه يك كيلوگرمي اختراعي خودش در ۳ آوريل ۱۹۷۳ كلام كرد . 
اين دستگاه نخستين گوشي تلفن دستي عالم بود و آقاي كوپر گروهي خبر نگار را براي تماشاي «اولين تماس عمومي با گوشي تلفن همراه» دعوت كرده بود . در آن زمان چنين ادعايي چه بسا براي نيويوركي‌ها نيز تعجب آور و غريب بود . تلفن تازه نه صرفا سيم نداشت بلكه كوچك و سبُك هم بود، ۱۰ اينچ (۲۵ .۴ سانتي متر) طولش بود و ۲ .۵ پوند (يك كيلو و ۱۳۴ گرم) وزنش . وي در اولي تماس با تلفن هم پا خويش با رقيبش در آزمايشگاه بل، يعني جو انگل كلام كرد . 
مارتين كوپر موسس شركت اري‌كوم هست كه در "دره سيليكون" قطب فن آوري جهان، قرار داراست و مديريت موسسه را نيز خود برعهده داراست . اين كمپاني در مسئله فناوري آنتن‌هاي هوشمند و بهبود كيفيت شبكه‌هاي بي‌سيم عمل مي كند . 

خريد آيپد
مارتين كوپر معتقد هست : دنياي بي‌سيم دنياي آزادي است، دنياي رها شدن از قيد و بند گوشي تلفن هاي ثابت و داشتن قابليت و امكان بودن هرجايي كه مي‌خواهي، گوشي تلفن هم پا معاش مردم را خوب تر مي كند و راحتي بيشتري به مردمان مي دهد ." 

موضوع:
برچسب‌ها: خريد اپل واچ، خريد آيپد،

نويسنده :ماژان
تاريخ: ۲۱ مهر ۱۳۹۷ ساعت: ۰۶:۰۴:۱۵

هواوي از مدت‌ها پيش اعلام كرده بود كه در روز ۲۴ مهر ۱۳۹۷ (۱۶ اكتبر ۲۰۱۸) به‌صورت قانوني از گوشي موردانتظار ميت ۲۰ پرو رونمايي نمايد . با اين‌حال در حالتي كه مشتاق درك كردن ويژگي ها فني اين دستگاه هستيد، لازم نيست تا آن زمان شكيبايي كنيد؛ چرا كه وب‌سايت وين‌فيوچر ساعاتي پيش ضمن نشر تصاويري باكيفيت از اين گوشي، از تمام اطلاعات مربوط به آن، پرده برداشت . 

خريد آيپد


بر اين اساس، Huawei Mate 20 Pro داراي نمايشگر ۶ .۳۹ اينچ OLED با وضوح تصوير ۳۱۲۰ در ۱۴۴۰ پيكسل خواهد بود؛ همچنين، در بالاي نمايشگر شاهد بريدگي موسوم به ناچ هستيم و در نصيب پاييني آن حاشيه‌‌اي به‌نسبت ناچيز به‌ چشم مي‌‌خورد . ظاهرا ميت ۲۰ پرو همچون موبايل پي ۲۰ پرو (كه اوايل اين سال عرضه شد)، به دوربين سه‌گانه ايجاد لايكا دربرگيرنده سنسورهاي ۴۰، ۲۰ و ۸ مگاپيكسلي تجهيز خواهد شد . در ضمن، شايعات مربوط به نحوه‌ي قرارگيري دوربين‌هاي ميت ۲۰ پرو به‌صورت مربعي، در تصاوير تازه اين موبايل تأييد مي شوند . 
هواوي ميت 20 پرو / Huawei Mate 20 Pro در نصيب جلوي دستگاه شاهد يك دوربين ۲۴ مگاپيكسلي هستيم؛ ظاهرا هواوي، سيستم ليزري مادون قرمز‌رنگ (IR) را نيز در نصيب جلويي ميت ۲۰ پرو (در كنار دوربين سلفي) قرار داده هست تا شاهد تلاش بهتري از سيستم تشخيص چهره‌ي آن باشيم . ميت ۲۰ پرو برخلاف پي ۲۰ پرو، به حسگر اثرانگشت يكپارچه با نمايشگر مجهز گرديده ميباشد و از شارژ‌ بي‌سيم هم استفاده مي برد . 
هواوي ميت 20 پرو / Huawei Mate 20 Pro گفته مي‌شود كه يوزرها مي توانند از ميت ۲۰ پرو به‌عنوان پد شارژ بي‌سيم به كارگيري كنند . اين يعني دارندگان پرچمدار تازه چيني‌ها خواهند توانست شارژِ باتري ميت ۲۰ پرو را با ديگر گوشي‌ها و چه بسا هدفون‌هاي بي‌سيم، به‌اشتراك بگذارند . با اين‌همه فراموش نكنيد كه اين ويژگي، در حال حاضر در حد خبرپراكني هست و نمي توان آن را قطعي دانست . 
هواوي ميت 20 پرو / Huawei Mate 20 Pro وين‌فيوچر در بخش ديگري از مطلبش متن است كه هواوي در ميت ۲۰ پرو از اسلات كارت ميكرو SD استفاده نكرده ميباشد و اين موبايل به‌جاي آن از «كارت‌هاي حافظه‌ نانو» پشتيباني مي‌كند؛ اين مدل كارت حافظه‌ احتمالا قرار مي باشد به‌صورت منحصر به فرد توسط هواوي معرفي شود؛ گفته ميشود كه كارت حافظه‌هاي نانو، حداكثر ۲۵۶ گيگابايت گنجايش دارا‌هستند . 

خريد اپل واچ
هواوي ميت 20 پرو / Huawei Mate 20 Pro هواوي ميت ۲۰ پرو احتمالا بسته به نواحي متفاوت دنيا، با ۶ يا اين كه ۸ گيگابايت رم و ۱۲۸، ۲۵۶ و ۵۱۲ گيگابايت حافظه‌ي داخلي عرضه خواهد شد . اين گوشي از پردازنده‌ي نو هشت هسته‌اي كرين ۹۸۰ به‌عنوان قلب تپنده‌ي خويش به كار گيري مي‌كند؛ پردازنده‌اي كه طبق ادعاي هواوي، بهبود متعددي نسبت به نسل قبلي به خود چشم مي‌باشد و مي تواند عملكرد بهتري نسبت به رقيبش يعني اسنپدراگون ۸۴۵ داشته باشد . 
وين‌فيوچر همينطور مدعا شده كه ميت ۲۰ پرو به باتري ۴٬۲۰۰ ميلي‌آمپرساعتي مجهز شده است، از گواهي IP68 (مقاومت در برابر آب و گردوغبار) منفعت ميبرد و از سيستم‌عامل اندرويد ۹ پاي (با رابط كاربري EMUI 9 .0) استعمال مينمايد . 

موضوع:
برچسب‌ها: خريد اپل واچ، خريد ايپد،

نويسنده :ماژان
تاريخ: ۱۹ مهر ۱۳۹۷ ساعت: ۰۷:۱۸:۲۷

حدودا سه سال پيش بود كه مايكروسافت توافقي را براي خريد كسب و فعاليت ساخت موبايل و خدمات نوكيا با آن امضا كرد و سال قبلي نيز اين كمپاني سرويس نقشه خويش به نام Here را به گروهي از شركت هاي خودروساز آلماني واگذار كرد . 
البته در اين راستي كه كمپاني فنلاندي در سال هاي اخير حالت مطلوبي نداشته هيچ ترديدي نيست، با اين حال، نمي بضاعت نقش بسيار اساسي آن در تعريف معيارهاي صنعت تلفن همراه را براي مقطع بيش از يك دهه از آغاز فعاليتش ناديده گرفت . 

خريد اپل واچ
شركت فنلاندي در سال هاي درخشش خود موبايل هايي خاطره انگيز را به كاربرانش در تراز جهان عرضه كرد و هم اكنون كه سازه دارااست مجددا به واسطه شركت HMD به مدت نقط ي اوج خود بازگردد، برآن شده ايم تا تاريخچه اي كوتاه از قدمت 150 ساله آن را همراه با هم از لحاظ بگذرانيم . 
آغازي ناچيز فروغ وقتي نام نوكيا مي آيد اكثر وقت ها ما به خاطره تلفن همپا مي افتاديم، در حالي كه اين كمپاني كار خود را با كارخانه برگه سازي اش آغاز كرد كه در سال 1865 ميلادي توسط Fredrik Idestam مهندس معدن در ناحيه Tammerغير مجاز مي باشدki Rapids واقع در جنوب غربي فنلاند تاسيس شد . 
اشاره كنيم كه در آن مقطع نام نوكيا هنوز هم متولد نشده بود . در واقع حالت كارخانه صفحه سازي دوم بود كه الهام بخش تعيين اين نام شد چراكه آن كارخانه در كناره رودخانه Nokianvirta خط مش اندازي شويد و اينگونه شد كه Idestam در سال 1871 ميلادي تصميم گرفت اسم كمپاني خود را Nokia Ab بگذارد و آنگاه از حدود سه هفته كمپاني او به توليد برق هم روي آورد . 
همزمان شخصي به نام Eduard Polón در سال 1898 شركتي به نام Finnish Rubber Works (توليد كننده محصولات پلاستيك) را در فنلاند تاسيس كرد و فرد ديگري به نام Arvid Wickström در سال 1912 كارخانه كابل سازي اش به اسم Finnish Cable Works را شالوده ارگان . در سال 1918 كارخانه پلاستيك سازي متعلق به Polón، نوكيا را خريداري كرد تا با سهولت بيشتري به منابع برق-آبي آن دسترسي داشته باشد و مقداري سپس هم كارخانه كابل سازي را خريداري نمود . 
هر سه نامي كه به آن‌ها اشاره كرديم يك كمپاني خوشه اي را پديد آوردند و همانطور كه گفته شد همه به يك نفر وابستگي داشتند، با اين كليه فرايندهاي كاري و توليدي شان تا سال 1967 ميلادي تماما غيروابسته از نيز بود تا اين كه نهايتا با نيز ادغام شدند و اينگونه شد كه Nokia Corporation متولد شويد . 
اين كمپاني تازه تاسيس روي چهار بازار خاص تمركز داشت كه عبارتند از كاغذ، قطعات الكترونيكي، پلاستيك و كابل . لذا از دستمال توالت گرفته تا دوچرخه، تاير خودرو، كفش هاي پلاستيكي، تلويزيون، كابلي هاي ارتباطي، قطعات رباتيك، پي سي و امكانات نظامي در سبد محصول ها آن يافت مي شد . 
گسترش حوزه هاي فعاليت سمت چپ: Mobira Senator در سال 1979 ميلادي، نوكيا با يك توليدكننده تلويزيون رنگي به اسم سالورا وارد همكاري شد تا كمپاني توليد كننده تلفن هاي راديويي به نام Mobira Oy را تاسيس كند . تعدادي سال آنگاه نيز شركت فنلاندي اولين سيستم موبايل در ميان المللي به نام Nordic Mobile Telephone را راه اندازي كرد كه سوئد، دانمارك، نروژ و فنلاند را به هم متصل مي كرد . 
اين واقعه مصادف شد با معرفي اوليه تلفن-خودروي جهان از جانب آن كه Mobira Senator اسم داشت و وزنش در حدود روستا كيلوگرم بود . 
در سال 1984 ميلادي، نوكيا كمپاني Salora را خريداري كرد و اسم واحد مخابراتي خويش را به Nokia-Mobira Oy تغيير تحول اعطا كرد . آن سال همينطور مصادف بود با روش اندازي Mobira Talkman كه زير عنوان اول گوشي تلفن قابل حمل جهان هم از آن خاطره مي شد؛ بدان معني كه هم در داخل و هم بيرون از ماشين مي شد آن را همراه داشت هرچند كه با وزن 5 كيلوگرمي اش حمل آن با دشواري هايي ياور بود . 

نمايي از Mobira Talkman در سال هاي بعد، اين كمپاني اول گوشي كامپكت خود به اسم Mobira Cityman 900 را معرفي كرد كه عنوان اولين تلفن تلفن همراه قابل حمل جهان را نيز از آن خود كرد . اين تلفن ياور گرچه حدود 800 گرم وزن و قيمت گزافي هم اندازه 5456 دلار داشت، ولي با استقبال خوبي از جانب كاربران روبرو شد و فروش فراوان موفقي داشت . 

Mobira Cityman 900 Cityman 900 محصولي برنده بود و سپس از آنكه ميخاييل گورباچف مدير اتحاديه جماهير شوري در جريان كنفرانس خبري سال 1987 خويش براي برقراري تماس تلفني در ميان مسكو و هلسينكي از آن به كارگيري كرد لقب گوربا» را به آن دادند . 

گورباچف 
در سال بعد، نوعي رقابت قيمتي فراوان جدي در بازار توليدها الكترونيكي مصرفي به راه افتاد و در نتيجه نوكيا به حافظه كاهش شديد سودش با معضلات عديده اي روبرو گرديد؛ Kari Kairamo مديريت هيئت مديره اين شركت نيز در نتيجه استرش زيادي كه متحمل شده بود دست به قتل نفس زد . 
مدير جديد اي روي عمل آمد و براي بهبود اوضاع دست به تغييرات بدون شوخي زد . كمپاني به شش واحد مختلف تقسيم شد كه عبارت بودند از مخابرات، محصولات الكترونيكي مصرفي، كابل، خودرو آلات، ديتا، تلفن يار و صنعت هاي ابتدايي .علاوه بر اين، در كنار اين تغييرات، ايجاد توليدها متفرقه اي مثل كاغذ، پلاستيك و سيستم هاي تهويه هم متوقف شد . در سال 1989، Nokia-Mobira Oy به Nokia Mobile Phones تغيير نام بخشيد . 
تمركز صرف روي تلفن هاي همراه در دهه 1990 ميلادي، رياست نوكيا تصميم گرفت كه عمل هاي كمپاني را صرفا روي بازار مخابرات متمركز نمايد و در فيض واحدهاي ديتا، برق، تلويزيون، تاير و كابل سازي آن واگذار شدند . 
در سال 1991 ميلادي، اولي تماس GSM جهان به وسيله Harri Holkeri نخست وزير فنلاند آن هم از شيوه يكي از امكانات توليدي نوكيا انجام شد . سال بعد از آن نيز اولين گوشي تلفن ياور قابل حمل اين كمپاني با پشتيباني از شبكه GSM به نام Nokia 1011 وارد بازار شد . 


يوزرها آن دستگاه با هر بار شارژ مي توانستند تا 90 دقيقه با آن مكالمه داشته باشند و قابليت و امكان ذخيره سازي تا 99 شماره تماس هم در آن ميسر بود . اضافه نماييم كه آن دستگاه Mobira Cityman 2000 هم خوانده مي شد . 
دو سال بعد، نوكيا محرمانه 2100 گوشي هاي خويش را معرفي كرد كه براي اول بار كاربران را با رينگتون ياد انگيز نوكيا آشنا ساختند . جالب مي باشد بدانيد كه كمپاني سازنده هدف فروش 400 هزار عددي را براي آن گوشي ها تعيين كرده بود ولي استقبال از آنان آنقدر بالا بود كه بالغ بر 20 ميليون عدد از آن ها در سرتاسر جهان فروخته شد . 
در سال 1996 ميلادي، نوكيا متاع ديگري به نام Communicator 9000 را معرفي كرد؛ موبايلي همگي كاره با برچسب قيمتي 800 دلار كه امكان ارسال ايميل، نمابر و مرور اينترنت را براي يوزرها آماده مي كرد و در كنار آن قابليت و امكان عمل با متن ها و صفحات گسترده را هم داشت، با اين حال نتوانست به حيث تجاري به پيروزي قابل توجهي دست پيدا كند . 

Communicator 9000 در به عبارتي سال شركت فنلاندي يك تلفن همپا كشويي به نام نوكيا 8110 را معرفي كرد كه با اسم گوشي موزي (banana phone) نيز شناخته مي شد و در فيلم علمي و تخيلي ماتريكس هم از آن به كارگيري شد . 


پيشرو در دنيا خصوصي موبايل هاي 6100 نوكيا توانستند به رقم فروش 41 ميليون عددي در سال 1998 دست پيدا كنند و به حافظه همين برد شركت خالق توانست موتورولا را پشت رمز نهاده و نامش را به عنوان اساسي ترين فروشنده تلفن همراه در عالم به تصويب برساند . ضروري به ياد آوري هست كه نوكيا 6110 اول موبايلي ميباشد كه بازي كلاسيك Snake يا مار رويش نصب شد . 
خريد آيپد

به لطف همين دستاورد، فروش سال به سال نوكيا افزايشي 50 درصدي را تجربه كرد و نتيجه عملياتي اش نيز به رقم حدودي 75 درصد رسيد . در ادامه قيمت سهام آن افزايش بي سوابق 220 درصدي را شاهد بود و به اين ترتيب قيمت بازار آن از رقم 21 ميليارد دلار به حدود 70 ميليارد دلار رسيد . 
در سال 1998، نوكيا فرآورده ديگري به نام 8810 را وارد بازار كرد كه اولي تلفن ياور فاقد آنتن آن هم محسوب مي شد . 8810 همينطور او‌لين گوشي بهره مند از پوسته كشويي كرومي بود . 


در سال بعد، نوكيا 3210 عرضه شد؛ محصولي به شدت سفت كه در قالب 6 رنگ متفاوت عرضه شويد و عمر مكالمه آن بعد از آن از هر توشه شارژ به رقم قابل اعتنا 4 تا 5 ساعت رسيده بود . 


آن گوشي ضمن ارائه رينگتون ها و بازي هاي جديد به كاربرانش، امكان ارسال پيام هاي چهره يي از پيش فراهم (نظير شادباش تولد) را از روش پيام كوتاه مهيا مي كرد . در ادامه حدود 160 ميليون عدد از نوكيا 3210 به فروش رفت كه آن را به يكي از محبوب ترين و غالب ترين موبايل هاي تاريخ بدل نمود . 
ده سال 2000 و ابتدا عصري تازه نوكيا گرچه پرچمدار بازار گوشي تلفن همپا جهان بود، با اين حال، هم‌زمان با آغاز دهه 2000، با چالش هاي جديدي روبرو شد . در آن برهه، تكنولوژي هاي بيسيم و وب همگرايي پيدا كرده بودند و نسل سوم تكنولوژي وايرلس در حالا شكوفايي بود . 
كمپاني فنلاندي هم در جواب به اين روند، عرضه گوشي هاي توسعه يافته يك‌سري رسانه اي را در كنار دستگاه هاي اقتصادي در فرمان عمل خويش قرار بخشيد . در سال 2001 ميلادي، نوكيا 7650 از راه رسيد؛ اولي موبايل مجهز به دوربين داخلي كه به نمايشگري رنگي مجهز شده بود . 


پاره اي بعد يعني در سال 2002 اولين تلفن همراه 3G عالم به اسم نوكيا 6650 از سوي كمپاني موضوع دعوا معرفي شد . 


نوكيا 3650 كه اولين موبايل پشتيباني كننده از سكوي 60 سيمبين به شمار مي رفت همان سال به بازار ايالات متحده عرضه شد كه او‌لين گوشي شركت فنلاندي با قابليت و امكان ضبط كليپ هم به شمار مي رفت . 


در سال 2003 اين شركت، نوكيا 1100 خاطره انگيز را به كاربرانش عرضه كرد؛ محصولي مقرون به صرفه كه بالغ بر 250 ميليون دستگاه از آن در سرتاسر جهان به فروش رفت و در سود عنوان پرفروش ترين گوشي و كالاي الكترونيكي مصرفي عالم را به خود اختصاص داد . ولي طولاني تر كنيم كه نوكيا 1100 برحسب تصادف در سال 2005 بيحركتي جديدي را به نام خود تصويب كرد و يك ميلياردمين دستگاه فروخته گرديده از سوي نوكيا لقب گرفت . 


سال 2003 همينطور شاهد ارائه دستگاهي با ظواهر خيره كننده و متمايز به نام N-Gage از سوي نوكيا بوديم كه Symbian OS 6 .1 را اجرا مي كرد و هم‌زمان نقش موبايل و سيستم گيمينگ ياور را براي كاربرانش ايفا مي نمود . اما N-Gage كالا تجاري موفقي فقدان و تنها سه ميليون دستگاه از آن به فروش رفت . 


سال آن‌گاه تلفن همراه «ماتيكي» نوكيا 7280 به بازار عرضه شويد كه در اصل گزيده از خصوصي موسوم به «فشن فون» اين كمپاني با تمركز روي مد بود و در فهرست برگزيدگان محصولات خبر نامه فورچون جاي گرفت . 


اواسط ده سال 2000 ميلادي بود كه نوكيا تلفن همراه هاي خصوصي N خويش شامل N70، N90 و N91 را معرفي كرد . پرچمدار اين سري اما N8 بود كه در سال 2010 از شيوه رسيد . 


در سال 2008 ميلادي و بعد از آن از آنكه اپل اولين نسل از آيفون را معرفي كرد (در سال 2007) و آغازگر گرايش فزاينده يوزرها به گوشي هاي بهره مند از نمايشگرهاي تاچ شد، نوكيا اوليه خصوصي از اسمارت فون هاي كاملا تاچ خويش را معرفي نمود . آن گوشي كه 5800 اكسپرس نوا نام گرفتT نخستين تلفن همراهي به شمار مي رفت كه نسخه تاچ سيستم برهان سيمبين (نسخه پنجم از سكوي 60) را اجرا مي كرد . 
اكسپرس ترانه نسبتاً غالب ظاهر شد چراكه نوكيا توانست حدودا 8 ميليون عدد از آن را به فروش برساند البته زيرا تجربه تاچي كه در اختيار كاربر قرار مي داد با آيفون برابري نمي كرد نتوانست حرف اوليه را در بازار بزند . 


اوليه سكته ها و سقوطي دردناك سال 2001 ميلادي بود كه فيض نوكيا آنگاه از آنكه عنوان پرفروش ترين ساخت كننده تلفن همراه در دنيا را به خود اختصاص داد، افتي قابل دقت پيدا كرد . اما اين مساله در وهله در آغاز به ركود كلي بازار تلفن همراه باز مي گشت و اين بدبياري ظاهرا قدمت كوتاهي داشت اما سه سال آنگاه يعني در سال 2004، با وجود آنكه نوكيا 35 درصد از سهم بازار جهاني موبايل را در اختيار داشت و كماكان پيشتاز بود، مديران آن از كاهش تدريجي سهم بازارشان خبر دادند . 
سكته دوم در سال 2007 فيس داد، يعني زماني كه اين كمپاني مجبور شد 46 ميليون باتري موبايل معيوب را از تراز بازار توده آوري نمايد . بدتر از همه اينكه باتري هاي ياد شده در سال هاي 2005 تا نقطه پايان 2006 در طيف وسيعي از محصولات نوكيا قضيه به كار گيري قرار گرفته بودند و اين يعني بخش انبوهي از محصولات اين شركت زير تاثير اين واقعه قرار مي گرفتند . 
در سال 2008 ميلادي، يعني به عبارتي سالي كه ورژن 1 .0 اندرويد معرفي شد، سود سه ماهه سوم نوكيا هم افتي سي درصدي پيدا كرد و 3 .1 درصد از فروشش هم قليل شد . در پيش‌رو اما، آيفون فروش دوچندان خير را تجربه مي كرد كه در به عبارتي زمان برابر با 330 درصد عنوان شد . 
در سال 2009 ميلادي، نوكيا 1700 نفر از نيروهاي خويش در سرتاسر دنيا را اخراج كرد و چندي بعد، مديران آن تاييد كردند كه اندكي دير به تغييرات بازار واكنش نشان داده اند و به همين ياد بوده كه اسم هايي نظير اپل و بلك بري آنها را جا نهاده اند و تازه واردهايي مانند سامسونگ، اچ تي سي و ال جي توانسته اند بر كسب و فعاليت آنها اثر بگذارند . 
يك سال آن گاه استيون ايلوپ كه پيشتر رئيس واحد قابل انعطاف افزارهاي كاري مايكروسافت را بر عهده داشت به عنوان مديرعامل نو نوكيا منصوب شد . او همچنين اوليه مدير غيرفنلاندي نوكيا به شمار مي رفت . با وجود آنكه سود اين شركت در سال 2010 روندي كم افزايشي به خويش گرفته بود، حذف شرايط هاي شغلي و اخراج ها در آن كماكان ادامه داشت . 
ايلوپ اما به حافظه سخنراني تندي كه سال 2011 براي كاركنان نوكيا انجام اعطا كرد به آوازه رسيد . وي در حرف هايش رده شركت در بازار را با مردي مقايسه كرد كه روي يك سكوي در حالا سوختن ايستاده مي‌باشد . در واقع منظورش اين بود كه احوال كمپاني تروتميز در حالا بدتر شدن ميباشد . 
نوكيا كه خروج از چالش برايش به آرزويي بدل گرديده بود و توان رقابت با حريفان قدرش را نداشت چندي آنگاه از همياري استراتژيكش با غول قابل انعطاف افزاري جهان يعني مايكروسافت خبر بخشيد كه به موجب آن توافق سازه شد نوكيا ويندوز فون را به تيتر سيستم ادله مهم در گوشي تلفن هاي يار توليدي اش مسئله استعمال قرار دهد . 
به دنبال نشر اين خبر، شايعه شد كه مايكروسافت در هم اكنون گفتگو براي خريد شركت فنلاندي مي‌باشد . با اين همه، در آن برهه، ايلوپ آن شايعات را «بي اساس و اساس» خواند . در عين حال در سه ماهه دوم سال 2011، اپل جايگاه ابتدا از حيث اندازه فروش اسمارت فون را به خويش اختصاص بخشيد و نوكيا را به كناري راند . 
او‌لين ميوه هاي همكاري مايكروسافت و نوكيا لوميا 800 و لوميا 710 بودند كه در سال 2010 ميلادي از رويه رسيدند و به ترتيب به بازار توليدات پرچمدار و اقتصادي عرضه شدند . 


نوكيا ظرف تنها چند هفته توانست بيش از يك ميليون از تلفن همراه هاي مذكور را به فروش برساند و مي بضاعت اعلام كرد كه چيره كار كرد با اين همه اخراج نيروهايش همچنان ادامه داشت . 
علاوه بر اين، شركت مسئله دعوا براي تحت آوردن هزينه هايش، در اقدامي ديگر اعلام كرد قديمي ترين كارخانه توليدي اش در فنلاند را تعطيل مي كند و فرايندهاي توليدي را به آسيا انتقال مي دهد كه در آن بازه تعالي ترين بازارش به شمار مي رفت و همه اينها در اوايل سال 2012 رخ دادند . 
موبايل هاي ويندوز فوني جديد، عليرغم فروش اندك موفقي كه داشتند نتوانستند حال و روز نوكيا در سه ماهه نخست سال 2012 را چندان تغيير‌و تحول دهند و آنطور كه در گزارش مالي اين شركت آمده بود، خسارت عملياتي آن برابر با 1 .3 ميليارد دلار اعلام شد . در ادامه به دور جديد اخراج ها در نوكيا ابتدا شد و حدودا قريه هزار نفر از پرسنل آن از كار بيكار شدند . 
اواخر به عبارتي سال لوميا 920 با پشتيباني از ويندوز فون 8 از رويكرد رسيد كه با نقدهاي متفاوتي روبرو شد . بسياري آن را به خاطر بعد ها والا و حجيمش زمينه نفد قرار مي دادند . در نوامبر سال 2012، اين اسمارت فون تيتر پرفروش ترين هاي هفته آمازون را به خويش اختصاص داد البته نتوانست اوضاع نوكيا را دگرگون كند . 


در نهايت سال 2013 از خط مش رسيد كه دربردارنده خبرهاي خير براي نوكيا بود چراكه شركت فنلاندي توشه ديگر به سوددهي رسيد . با اين همگي درآمدهاي آن به حافظه عدم حضور موفقش در بازار اسمارت فون افت قابل توجهي پيدا كرد . 
در ماه سپتامبر همان سال نوكيا اعلام كرد كه در لحاظ داراست بخش ديوايس ها و سرويس هاي خود را به مايكروسافت بفروشد كه به موجب اين قرارداد استيون ايلوپ بار ديگر به مايكروسافت گشوده گشت و همچنين پتنت ها و خدمت هاي نقشه نوكيا هم واگذار شد اما كارخانه هاي توليدي اش در هند و كره جنوبي همچنان پايين اختيار آن باقي ماندند . 
با روندي كه اعلام شد نوكيا كسب و عمل ساخت گوشي را به رخ موقتي رها كرد و اكثر تمركزش را روي زيرساخت هاي مخابراتي قرار داد . ورود اين كمپاني به حوزه حقيقت مجازي، خريد كمپاني مخابراتي آلكاتل-لوسنت و همچنين توليد كننده تجهيزات سالم به نام Withings از ديگر اقدامات صورت گرفته نوكيا به شمار مي پروسه . 
در ادامه شركت HMD كه در ماه مي 2016 به سعي جمعي از كارمندان قديمي نوكيا صورت گرفته بود اعلام كرد كسب و عمل توليد تلفن همراه هاي غيرهوشمند مايكروسافت را كه در واقع جايگزيني براي واحد موبايل نوكيا محسوب مي شد، خريداري مي نمايد . قرارداد ذكر شده در دسامبر همان سال آخرين شد . 
HMD در قضيه ايجاد موبايل هاي اقتصادي، اسمارت فون و اشكال تبلت هاي اندرويدي با مارك نوكيا عمل دارااست . گفتني مي‌باشد كه نوكيا مستقيما در HMD سرمايه گذاري نداشته اما در هيئت مديره اين كمپاني نماينده دارااست و حق امتياز پتنت هايش را نيز از آن اخذ مي كند . 
به هر روي، شواهد حكايت از اراده دور از شوخي نوكيا براي ورود مجدد البته با شكوه به بازار تلفن همراه جهان را دارااست . اين شركت چندي پيشين يك دستيار صوتي متعدد به نام ميكا را معرفي كرد و جديدا هم اعلام نموده كه با دستي مالامال به MWC مي آيد كه طي روزهاي آينده در بارسلون اسپانيا برگزار مي شود . اينكه گفته هاي شركت فنلاندي تا چه اندازه با حقيقت مطابقت دارد، مسائل ايست كه صرفا گذر دوران آن را مشخص خواهد كرد . 

موضوع:
برچسب‌ها: خريد اپل واچ، خريد ايپد،

نويسنده :ماژان
تاريخ: ۱۷ مهر ۱۳۹۷ ساعت: ۰۵:۳۳:۰۲

آتليه عروس پوپك: در شب يلدا مرسوم است كه خانواده داماد هداياي شب يلدا عروس را كه از قبل تزيين كرده اند در سيني بزرگ و يا سبدهاي زيبا بگذارند و با تعداي از بزرگان فاميل به منزل عروس ببرند. شب يلدا براي نوعروسان يكي از شب هاي خاطره انگيز مي باشد. آنها تمام سعي خود را مي كنند كه ميهماني شب يلدا به بهترين شكل برگزار شود. بعضي از عروس و داماد ها براي شب يلدا از آتليه عروس مي خواهند كه براي زنده نگه داشتن خاطره اولين شب يلداي مشترك عكس هايي به يادگار بگيرد.

هداياي شب يلدا عروس

براي عروس شب يلدا چه هدايايي مي برند

از زمان هاي بسيار قديم مرسوم بوده است كه خانواده داماد در شب يلدا به منزل تازه عروس خود بروند و هدايايي را به عروس خانم تقديم كنند. اين رسم هم مانند رسم خلعتي جهت هديه دادن است. هداياي شب يلدا عروس در بين اقوام مختلف ايراني به آداب و رسوم آنها بستگي دارد. ولي معمولا هداياي شب يلدا عروس شامل مورد زير مي باشد:

 • انواع ميوه ها (انار، موز، هندوانه، انگور، آناناس و …) كه به بهترين شكل تزيين شده اند .
 • آجيل هاي رنگارنك (گردو، بادام، كشمش، تخمه و …) در ظروف شيك
 • نقل، شيريني و كله قند كه با روبان قرمز تزيين شده است.
 • لباس زمستاني براي عروس (پالتو، شال، شلوار، كفش زمستاني و …)، پارچه لباس مجلسي و چادر
 • طلا ( النگو، انگشتر، گردنبند، سكه و …) كه بستگي به توان مالي خانواده ها دارد.

البته بعضي از خانواده هاي به دليل اين كه سليقه عروس خانم را نمي دانند به جاي هداياي شب يلدا عروس، پول نقد به عروس خانم به عنوان هديه مي دهند.

هداياي شب يلدا براي داماد

عروس خانم ها علاوه بر دغدغه مراسم عروسي مانند انتخاب بهترين آتليه فيلمبرداري عروسي، انتخاب لباس عروس، آرايشگاه و … نيز دغدغه پذيرايي باشكوه از خانواده داماد، در شب يلدا را دارند. آنها با تمام تلاش خود سعي مي كنند كه ميوه ها، آجيل و شيريني شب يلدا را به بهترين شكل تزيين كنند، در شب يلدا خانواده عروس هدايايي را كه از قبل تهيه كرده اند به آقا داماد تقديم مي كنند، اصولا اين هدايا شامل موارد زير مي باشد:

 • ساعت مچي
 • لباس زمستاني (بافت، شال گردن، شلوار، كفش و …)، پارچه پيراهن و شلوار

خيلي از خانواده براي برگزاري مراسم باشكوه شب يلدا، تزيين هداياي شب يلدا عروس و داماد را در بيرون انجام مي دهند،همچنين از آتليه عروس مي خواهند كه به منزل عروس بيايد و از اين شب به ياد ماندني عكس هايي به يادگار بگيرد.

موضوع:
برچسب‌ها: ،

نويسنده :ماژان
تاريخ: ۱۷ مهر ۱۳۹۷ ساعت: ۰۵:۱۸:۰۴

چندي پيش، به‌روزرساني جديدي براي سيستم‌عامل Wear OS عرضه شد . چنين آپديتي قابليت اين را داراست كه اين پلتفرم را براي يوزرها فعلي جذاب‌تر كند و از نظر بالقوه، بستر خير را براي گوگل آماده مي‌كند تا بتواند مسافت اين پلتفرم را با فرآورده حريف يعني اپل واچ كمتر كند . 
اگرچه مي‌توان گفت كه اين به‌روزرساني هواي تازه‌اي را براي پلتفرم Wear OS به ارمغان آورده، البته بايستي خاطرنشان كنيم كه اين هواي تازه عمدتا براي ساعت‌هاي هوشمند فعلي هست . در حقيقت، اين به‌روزرساني‌هاي محدود نمي‌توانند يوزرها پلتفرم‌هاي رقيب را به خريد ساعت‌هاي هوشمند مبتني بر Wear OS ترغيب كند و اين يك خلل گران قدر براي گوگل است . 

خريد اپل واچ 
Wear OS يوزرها اندرويد دائماً در انتظار چيزي مي‌باشند كه اين پلتفرم مربوط به ساعت‌هاي هوشمند را نجات دهد . تغيير و تحول مارك از Android Wear به Wear OS قرار بود نشانه‌اي براي سازگاري عمده اين ساعت‌هاي هوشمند با آيفون‌ها باشد كه چنين اتفاقي آن‌چنان كه انتظارش را داشتيم، تحقق پيدا نكرد . در همين حين، بعضا از هوا داران اين پلتفرم به معرفي تراشه جديد از جانب كوالكام اميد داشتند كه بتواند عمر باتري بخش اعظم و تلاش بهتري را ارائه كند، البته در نهايت مشخص شد كه تمركز كوالكام عمدتا معطوف به بهبود عمر باتري بوده ميباشد . و حال براي تحليل عملكرد اين تراشه، اين يوزرها مي بايست تا عرضه‌ي چند از ساعت‌هاي مبتني بر اين تراشه طاقت كنند . 
Wear OS ساعت‌هاي هوشمند پلتفرم Wear OS همگام با ترندهاي روز نيستند در يك‌سري ماه اخير، شايعاتي زيادي در رابطه با عرضه ساعت هوشمند پيكسل در سال جاري منتشر شد، شايعاتي كه در غايت مقامات گوگل آن را تكذيب كردند . فارغ از اينكه اين تكذيبيه به معناي كنسل برنامه‌هاي عرضه اين ساعت يا اين كه تأخير در ارائه آن باشد، گوگل تصميم صحت اتخاذ كرده هست . چون احتمالاً در حال حاضر گوگل نيز نمي‌تواند ساعت هوشمند جذابي را عرضه نمايد كه شايسته‌ي برند پيكسل باشد و بتواند توجه يوزرها را تا حد زيادي به خود جلب نمايد . احتمال دارد سال ديگر شاهد عرضه‌ي چنين گجت جذابي باشيم . 
Wear OS البته اين «شايد سال ديگر» چيزي مي باشد كه يوزرها Wear OS (و پيشين از آن Android Wear) هر سال با خويش تكرار مي‌كنند، به اميد اين كه گجت‌هاي مبتني بر اين پلتفرم از اين موقعيت خارج بيايند . در همين حين، اپل برنده شده بخش عمده‌ي بازار گجت‌هاي پوشيدني را از آن خود نمايد و مهم ترين رقيب آن نيز شيائومي است كه اما محصول ها اين شركت چندين صد دلار ارزان‌تر از محصول ها اپل ميباشند . 
با وجود اين انتقادات، براي كاهش فاصله Wear OS با اپل واچ نمي‌توانيم به موردها خاصي اشاره كنيم . ساعت‌هاي هوشمند مبتني بر اين پلتفرم لزوماً گجت‌هاي بد و بي‌كيفيتي نيستند، البته به لحاظ ميرسد حضور جدي در اين بازار براي گوگل چندان با اهميت نمي باشد و عمدتا به دنبال اين ميباشد كه براي كاربران اندرويدي، گزينه‌اي را ارائه دهد . 
بخش اعظمي از كاربران اندرويدي هم ترجيح ميدهند از Wear OS به كار گيري نمايند . ولي در همين مسئله مي بايست خاطرنشان كنيم اپل موفق گرديده روزبه‌روز ساعت‌هاي هوشمند خود را با آيفون‌ها يكپارچه‌تر نمايد و از نحوه رابطه آنها قابليت‌هاي جذابي را امكان‌پذير مي‌كند، موضوعي كه در دربين ساعت‌هاي مبتني بر Wear OS و گوشي‌هاي اندرويدي چندان ديده نمي‌شود . در هم اكنون حاضر، امكانات اپل واچ باعث ميگردد كه برخي يوزرها همچنان به آيفون با مسئوليت بمانند و اين برند را رها نكنند . 

خريد آي پد
Wear OS احتمال دارد هنگامي ديگر در وقتي كه آيپاد معرفي شد، يك عدد از چيزهايي كه به شهرت روزافزون اين گجت ياري كرد، سازگاري آن با كامپيوترهاي ويندوزي بود . اين سازگاري سبب شد كه آيپاد به بازار گسترده‌اي رويه پيدا كند و چه بسا به دليل وجود «اثر هاله‌اي» (halo effect)، بعضي كاربران آن‌قدر از اين گجت راضي بودند كه به سمت خريد كامپيوترهاي مك كشيده شدند . 
امروزه در‌صورتي‌كه بگوييم كه اپل بهتر ميباشد سازگاري اپل واچ با اندرويد را اكثر كند، با خنده‌ي كارشناسان اين حوزه مواجه مي‌شويم . چنين خنده‌اي بي‌دليل نيست؛ چون اپل براي پيروزي ساعت‌هاي هوشمند خويش نيازي به اندرويد ندارد و فروش آيفون‌ها نيز فراوان خوب بوده مي‌باشد . 
Wear OS حالت فعلي اپل با زماني كه آيپاد را روانه‌ي بازار كرد، تفاوت‌هاي بخش اعظمي داراست . چه بسا مي‌توان اين دعوا را مطرح كرد كه بازار محدود ساعت‌هاي مبتني بر Wear OS فقط به ياد اينكه اپل قصد رقابت با آن را ندارد، پابرجا مانده است . در شراي روزي روزگاري اپل استراتژي‌هاي همه‌جانبه‌اي را براي جذب كاربران Wear OS اتخاذ كند، چنين روندي دستخوش تغيير خواهد شد . 
گوگل سال قبل اعلام كرد كه از هر سه استفاده كننده Wear OS، يك نفر از آيفون استفاده مي‌كند، ولي استدلال اهميت Wear OS تنها به اين مورد برنمي‌گردد . اهميت با اهميت اين مي باشد كه پلتفرم Wear OS مهم‌ترين پلتفرم ساعت‌هاي هوشمند براي كاربران اندرويدي هست .Wear OS 2 .1 يك بستر مطلوب -حداقل از حيث رابط كاربري-براي ارائه‌ي ساعت‌هاي هوشمند خوبتر براي يوزرها اندرويد مي باشد . البته همانگونه كه گفتيم، فعلاً صرفا يك بستر مطلوب مي‌باشد و هنوز نيز تامل ميكنيم يوزرها اندرويد شايسته‌ي بهره‌گيري از ساعت‌هاي هوشمند بهتري مي باشند . 

موضوع:
برچسب‌ها: خريد اپل واچ، خريد اي پد،

نويسنده :ماژان
تاريخ: ۱۶ مهر ۱۳۹۷ ساعت: ۰۶:۰۶:۳۳

آتليه عروس پوپك: در شب يلدا مرسوم است كه خانواده داماد هداياي شب يلدا عروس را كه از قبل تزيين كرده اند در سيني بزرگ و يا سبدهاي زيبا بگذارند و با تعداي از بزرگان فاميل به منزل عروس ببرند. شب يلدا براي نوعروسان يكي از شب هاي خاطره انگيز مي باشد. آنها تمام سعي خود را مي كنند كه ميهماني شب يلدا به بهترين شكل برگزار شود. بعضي از عروس و داماد ها براي شب يلدا از آتليه عروس مي خواهند كه براي زنده نگه داشتن خاطره اولين شب يلداي مشترك عكس هايي به يادگار بگيرد.

هداياي شب يلدا عروس

براي عروس شب يلدا چه هدايايي مي برند

از زمان هاي بسيار قديم مرسوم بوده است كه خانواده داماد در شب يلدا به منزل تازه عروس خود بروند و هدايايي را به عروس خانم تقديم كنند. اين رسم هم مانند رسم خلعتي جهت هديه دادن است. هداياي شب يلدا عروس در بين اقوام مختلف ايراني به آداب و رسوم آنها بستگي دارد. ولي معمولا هداياي شب يلدا عروس شامل مورد زير مي باشد:

 • انواع ميوه ها (انار، موز، هندوانه، انگور، آناناس و …) كه به بهترين شكل تزيين شده اند .
 • آجيل هاي رنگارنك (گردو، بادام، كشمش، تخمه و …) در ظروف شيك
 • نقل، شيريني و كله قند كه با روبان قرمز تزيين شده است.
 • لباس زمستاني براي عروس (پالتو، شال، شلوار، كفش زمستاني و …)، پارچه لباس مجلسي و چادر
 • طلا ( النگو، انگشتر، گردنبند، سكه و …) كه بستگي به توان مالي خانواده ها دارد.

البته بعضي از خانواده هاي به دليل اين كه سليقه عروس خانم را نمي دانند به جاي هداياي شب يلدا عروس، پول نقد به عروس خانم به عنوان هديه مي دهند.

هداياي شب يلدا براي داماد

عروس خانم ها علاوه بر دغدغه مراسم عروسي مانند انتخاب بهترين آتليه فيلمبرداري عروسي، انتخاب لباس عروس، آرايشگاه و … نيز دغدغه پذيرايي باشكوه از خانواده داماد، در شب يلدا را دارند. آنها با تمام تلاش خود سعي مي كنند كه ميوه ها، آجيل و شيريني شب يلدا را به بهترين شكل تزيين كنند، در شب يلدا خانواده عروس هدايايي را كه از قبل تهيه كرده اند به آقا داماد تقديم مي كنند، اصولا اين هدايا شامل موارد زير مي باشد:

 • ساعت مچي
 • لباس زمستاني (بافت، شال گردن، شلوار، كفش و …)، پارچه پيراهن و شلوار

خيلي از خانواده براي برگزاري مراسم باشكوه شب يلدا، تزيين هداياي شب يلدا عروس و داماد را در بيرون انجام مي دهند،همچنين از آتليه عروس مي خواهند كه به منزل عروس بيايد و از اين شب به ياد ماندني عكس هايي به يادگار بگيرد.

موضوع:
برچسب‌ها: ،

[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ]