woolash reviews
تشک طبی
نمایندگی تفال در تهران
خرید اتو بخار تفال
زودپز برقی تفال
خرید توتون پیپ
مرکز خرید پیپ در تهران
خرید بک لینک
قیمت تشک رویا
آغازي كم فروغ نوكيا ماژان
درباره من
موضوعات
  موضوعي ثبت نشده است
نويسندگان
برچسب ها
عضویت در خبرنامه
  عضویت لغو عضویت

ورود اعضا
  نام کاربری :
  پسورد :

عضویت در سایت
  نام کاربری :
  پسورد :
  تکرار پسورد:
  ایمیل :
  نام اصلی :

نويسنده :ماژان
تاريخ: ۱۹ مهر ۱۳۹۷ ساعت: ۰۷:۱۸:۲۷

حدودا سه سال پيش بود كه مايكروسافت توافقي را براي خريد كسب و فعاليت ساخت موبايل و خدمات نوكيا با آن امضا كرد و سال قبلي نيز اين كمپاني سرويس نقشه خويش به نام Here را به گروهي از شركت هاي خودروساز آلماني واگذار كرد . 
البته در اين راستي كه كمپاني فنلاندي در سال هاي اخير حالت مطلوبي نداشته هيچ ترديدي نيست، با اين حال، نمي بضاعت نقش بسيار اساسي آن در تعريف معيارهاي صنعت تلفن همراه را براي مقطع بيش از يك دهه از آغاز فعاليتش ناديده گرفت . 

خريد اپل واچ
شركت فنلاندي در سال هاي درخشش خود موبايل هايي خاطره انگيز را به كاربرانش در تراز جهان عرضه كرد و هم اكنون كه سازه دارااست مجددا به واسطه شركت HMD به مدت نقط ي اوج خود بازگردد، برآن شده ايم تا تاريخچه اي كوتاه از قدمت 150 ساله آن را همراه با هم از لحاظ بگذرانيم . 
آغازي ناچيز فروغ وقتي نام نوكيا مي آيد اكثر وقت ها ما به خاطره تلفن همپا مي افتاديم، در حالي كه اين كمپاني كار خود را با كارخانه برگه سازي اش آغاز كرد كه در سال 1865 ميلادي توسط Fredrik Idestam مهندس معدن در ناحيه Tammerغير مجاز مي باشدki Rapids واقع در جنوب غربي فنلاند تاسيس شد . 
اشاره كنيم كه در آن مقطع نام نوكيا هنوز هم متولد نشده بود . در واقع حالت كارخانه صفحه سازي دوم بود كه الهام بخش تعيين اين نام شد چراكه آن كارخانه در كناره رودخانه Nokianvirta خط مش اندازي شويد و اينگونه شد كه Idestam در سال 1871 ميلادي تصميم گرفت اسم كمپاني خود را Nokia Ab بگذارد و آنگاه از حدود سه هفته كمپاني او به توليد برق هم روي آورد . 
همزمان شخصي به نام Eduard Polón در سال 1898 شركتي به نام Finnish Rubber Works (توليد كننده محصولات پلاستيك) را در فنلاند تاسيس كرد و فرد ديگري به نام Arvid Wickström در سال 1912 كارخانه كابل سازي اش به اسم Finnish Cable Works را شالوده ارگان . در سال 1918 كارخانه پلاستيك سازي متعلق به Polón، نوكيا را خريداري كرد تا با سهولت بيشتري به منابع برق-آبي آن دسترسي داشته باشد و مقداري سپس هم كارخانه كابل سازي را خريداري نمود . 
هر سه نامي كه به آن‌ها اشاره كرديم يك كمپاني خوشه اي را پديد آوردند و همانطور كه گفته شد همه به يك نفر وابستگي داشتند، با اين كليه فرايندهاي كاري و توليدي شان تا سال 1967 ميلادي تماما غيروابسته از نيز بود تا اين كه نهايتا با نيز ادغام شدند و اينگونه شد كه Nokia Corporation متولد شويد . 
اين كمپاني تازه تاسيس روي چهار بازار خاص تمركز داشت كه عبارتند از كاغذ، قطعات الكترونيكي، پلاستيك و كابل . لذا از دستمال توالت گرفته تا دوچرخه، تاير خودرو، كفش هاي پلاستيكي، تلويزيون، كابلي هاي ارتباطي، قطعات رباتيك، پي سي و امكانات نظامي در سبد محصول ها آن يافت مي شد . 
گسترش حوزه هاي فعاليت سمت چپ: Mobira Senator در سال 1979 ميلادي، نوكيا با يك توليدكننده تلويزيون رنگي به اسم سالورا وارد همكاري شد تا كمپاني توليد كننده تلفن هاي راديويي به نام Mobira Oy را تاسيس كند . تعدادي سال آنگاه نيز شركت فنلاندي اولين سيستم موبايل در ميان المللي به نام Nordic Mobile Telephone را راه اندازي كرد كه سوئد، دانمارك، نروژ و فنلاند را به هم متصل مي كرد . 
اين واقعه مصادف شد با معرفي اوليه تلفن-خودروي جهان از جانب آن كه Mobira Senator اسم داشت و وزنش در حدود روستا كيلوگرم بود . 
در سال 1984 ميلادي، نوكيا كمپاني Salora را خريداري كرد و اسم واحد مخابراتي خويش را به Nokia-Mobira Oy تغيير تحول اعطا كرد . آن سال همينطور مصادف بود با روش اندازي Mobira Talkman كه زير عنوان اول گوشي تلفن قابل حمل جهان هم از آن خاطره مي شد؛ بدان معني كه هم در داخل و هم بيرون از ماشين مي شد آن را همراه داشت هرچند كه با وزن 5 كيلوگرمي اش حمل آن با دشواري هايي ياور بود . 

نمايي از Mobira Talkman در سال هاي بعد، اين كمپاني اول گوشي كامپكت خود به اسم Mobira Cityman 900 را معرفي كرد كه عنوان اولين تلفن تلفن همراه قابل حمل جهان را نيز از آن خود كرد . اين تلفن ياور گرچه حدود 800 گرم وزن و قيمت گزافي هم اندازه 5456 دلار داشت، ولي با استقبال خوبي از جانب كاربران روبرو شد و فروش فراوان موفقي داشت . 

Mobira Cityman 900 Cityman 900 محصولي برنده بود و سپس از آنكه ميخاييل گورباچف مدير اتحاديه جماهير شوري در جريان كنفرانس خبري سال 1987 خويش براي برقراري تماس تلفني در ميان مسكو و هلسينكي از آن به كارگيري كرد لقب گوربا» را به آن دادند . 

گورباچف 
در سال بعد، نوعي رقابت قيمتي فراوان جدي در بازار توليدها الكترونيكي مصرفي به راه افتاد و در نتيجه نوكيا به حافظه كاهش شديد سودش با معضلات عديده اي روبرو گرديد؛ Kari Kairamo مديريت هيئت مديره اين شركت نيز در نتيجه استرش زيادي كه متحمل شده بود دست به قتل نفس زد . 
مدير جديد اي روي عمل آمد و براي بهبود اوضاع دست به تغييرات بدون شوخي زد . كمپاني به شش واحد مختلف تقسيم شد كه عبارت بودند از مخابرات، محصولات الكترونيكي مصرفي، كابل، خودرو آلات، ديتا، تلفن يار و صنعت هاي ابتدايي .علاوه بر اين، در كنار اين تغييرات، ايجاد توليدها متفرقه اي مثل كاغذ، پلاستيك و سيستم هاي تهويه هم متوقف شد . در سال 1989، Nokia-Mobira Oy به Nokia Mobile Phones تغيير نام بخشيد . 
تمركز صرف روي تلفن هاي همراه در دهه 1990 ميلادي، رياست نوكيا تصميم گرفت كه عمل هاي كمپاني را صرفا روي بازار مخابرات متمركز نمايد و در فيض واحدهاي ديتا، برق، تلويزيون، تاير و كابل سازي آن واگذار شدند . 
در سال 1991 ميلادي، اولي تماس GSM جهان به وسيله Harri Holkeri نخست وزير فنلاند آن هم از شيوه يكي از امكانات توليدي نوكيا انجام شد . سال بعد از آن نيز اولين گوشي تلفن ياور قابل حمل اين كمپاني با پشتيباني از شبكه GSM به نام Nokia 1011 وارد بازار شد . 


يوزرها آن دستگاه با هر بار شارژ مي توانستند تا 90 دقيقه با آن مكالمه داشته باشند و قابليت و امكان ذخيره سازي تا 99 شماره تماس هم در آن ميسر بود . اضافه نماييم كه آن دستگاه Mobira Cityman 2000 هم خوانده مي شد . 
دو سال بعد، نوكيا محرمانه 2100 گوشي هاي خويش را معرفي كرد كه براي اول بار كاربران را با رينگتون ياد انگيز نوكيا آشنا ساختند . جالب مي باشد بدانيد كه كمپاني سازنده هدف فروش 400 هزار عددي را براي آن گوشي ها تعيين كرده بود ولي استقبال از آنان آنقدر بالا بود كه بالغ بر 20 ميليون عدد از آن ها در سرتاسر جهان فروخته شد . 
در سال 1996 ميلادي، نوكيا متاع ديگري به نام Communicator 9000 را معرفي كرد؛ موبايلي همگي كاره با برچسب قيمتي 800 دلار كه امكان ارسال ايميل، نمابر و مرور اينترنت را براي يوزرها آماده مي كرد و در كنار آن قابليت و امكان عمل با متن ها و صفحات گسترده را هم داشت، با اين حال نتوانست به حيث تجاري به پيروزي قابل توجهي دست پيدا كند . 

Communicator 9000 در به عبارتي سال شركت فنلاندي يك تلفن همپا كشويي به نام نوكيا 8110 را معرفي كرد كه با اسم گوشي موزي (banana phone) نيز شناخته مي شد و در فيلم علمي و تخيلي ماتريكس هم از آن به كارگيري شد . 


پيشرو در دنيا خصوصي موبايل هاي 6100 نوكيا توانستند به رقم فروش 41 ميليون عددي در سال 1998 دست پيدا كنند و به حافظه همين برد شركت خالق توانست موتورولا را پشت رمز نهاده و نامش را به عنوان اساسي ترين فروشنده تلفن همراه در عالم به تصويب برساند . ضروري به ياد آوري هست كه نوكيا 6110 اول موبايلي ميباشد كه بازي كلاسيك Snake يا مار رويش نصب شد . 
خريد آيپد

به لطف همين دستاورد، فروش سال به سال نوكيا افزايشي 50 درصدي را تجربه كرد و نتيجه عملياتي اش نيز به رقم حدودي 75 درصد رسيد . در ادامه قيمت سهام آن افزايش بي سوابق 220 درصدي را شاهد بود و به اين ترتيب قيمت بازار آن از رقم 21 ميليارد دلار به حدود 70 ميليارد دلار رسيد . 
در سال 1998، نوكيا فرآورده ديگري به نام 8810 را وارد بازار كرد كه اولي تلفن ياور فاقد آنتن آن هم محسوب مي شد . 8810 همينطور او‌لين گوشي بهره مند از پوسته كشويي كرومي بود . 


در سال بعد، نوكيا 3210 عرضه شد؛ محصولي به شدت سفت كه در قالب 6 رنگ متفاوت عرضه شويد و عمر مكالمه آن بعد از آن از هر توشه شارژ به رقم قابل اعتنا 4 تا 5 ساعت رسيده بود . 


آن گوشي ضمن ارائه رينگتون ها و بازي هاي جديد به كاربرانش، امكان ارسال پيام هاي چهره يي از پيش فراهم (نظير شادباش تولد) را از روش پيام كوتاه مهيا مي كرد . در ادامه حدود 160 ميليون عدد از نوكيا 3210 به فروش رفت كه آن را به يكي از محبوب ترين و غالب ترين موبايل هاي تاريخ بدل نمود . 
ده سال 2000 و ابتدا عصري تازه نوكيا گرچه پرچمدار بازار گوشي تلفن همپا جهان بود، با اين حال، هم‌زمان با آغاز دهه 2000، با چالش هاي جديدي روبرو شد . در آن برهه، تكنولوژي هاي بيسيم و وب همگرايي پيدا كرده بودند و نسل سوم تكنولوژي وايرلس در حالا شكوفايي بود . 
كمپاني فنلاندي هم در جواب به اين روند، عرضه گوشي هاي توسعه يافته يك‌سري رسانه اي را در كنار دستگاه هاي اقتصادي در فرمان عمل خويش قرار بخشيد . در سال 2001 ميلادي، نوكيا 7650 از راه رسيد؛ اولي موبايل مجهز به دوربين داخلي كه به نمايشگري رنگي مجهز شده بود . 


پاره اي بعد يعني در سال 2002 اولين تلفن همراه 3G عالم به اسم نوكيا 6650 از سوي كمپاني موضوع دعوا معرفي شد . 


نوكيا 3650 كه اولين موبايل پشتيباني كننده از سكوي 60 سيمبين به شمار مي رفت همان سال به بازار ايالات متحده عرضه شد كه او‌لين گوشي شركت فنلاندي با قابليت و امكان ضبط كليپ هم به شمار مي رفت . 


در سال 2003 اين شركت، نوكيا 1100 خاطره انگيز را به كاربرانش عرضه كرد؛ محصولي مقرون به صرفه كه بالغ بر 250 ميليون دستگاه از آن در سرتاسر جهان به فروش رفت و در سود عنوان پرفروش ترين گوشي و كالاي الكترونيكي مصرفي عالم را به خود اختصاص داد . ولي طولاني تر كنيم كه نوكيا 1100 برحسب تصادف در سال 2005 بيحركتي جديدي را به نام خود تصويب كرد و يك ميلياردمين دستگاه فروخته گرديده از سوي نوكيا لقب گرفت . 


سال 2003 همينطور شاهد ارائه دستگاهي با ظواهر خيره كننده و متمايز به نام N-Gage از سوي نوكيا بوديم كه Symbian OS 6 .1 را اجرا مي كرد و هم‌زمان نقش موبايل و سيستم گيمينگ ياور را براي كاربرانش ايفا مي نمود . اما N-Gage كالا تجاري موفقي فقدان و تنها سه ميليون دستگاه از آن به فروش رفت . 


سال آن‌گاه تلفن همراه «ماتيكي» نوكيا 7280 به بازار عرضه شويد كه در اصل گزيده از خصوصي موسوم به «فشن فون» اين كمپاني با تمركز روي مد بود و در فهرست برگزيدگان محصولات خبر نامه فورچون جاي گرفت . 


اواسط ده سال 2000 ميلادي بود كه نوكيا تلفن همراه هاي خصوصي N خويش شامل N70، N90 و N91 را معرفي كرد . پرچمدار اين سري اما N8 بود كه در سال 2010 از شيوه رسيد . 


در سال 2008 ميلادي و بعد از آن از آنكه اپل اولين نسل از آيفون را معرفي كرد (در سال 2007) و آغازگر گرايش فزاينده يوزرها به گوشي هاي بهره مند از نمايشگرهاي تاچ شد، نوكيا اوليه خصوصي از اسمارت فون هاي كاملا تاچ خويش را معرفي نمود . آن گوشي كه 5800 اكسپرس نوا نام گرفتT نخستين تلفن همراهي به شمار مي رفت كه نسخه تاچ سيستم برهان سيمبين (نسخه پنجم از سكوي 60) را اجرا مي كرد . 
اكسپرس ترانه نسبتاً غالب ظاهر شد چراكه نوكيا توانست حدودا 8 ميليون عدد از آن را به فروش برساند البته زيرا تجربه تاچي كه در اختيار كاربر قرار مي داد با آيفون برابري نمي كرد نتوانست حرف اوليه را در بازار بزند . 


اوليه سكته ها و سقوطي دردناك سال 2001 ميلادي بود كه فيض نوكيا آنگاه از آنكه عنوان پرفروش ترين ساخت كننده تلفن همراه در دنيا را به خود اختصاص داد، افتي قابل دقت پيدا كرد . اما اين مساله در وهله در آغاز به ركود كلي بازار تلفن همراه باز مي گشت و اين بدبياري ظاهرا قدمت كوتاهي داشت اما سه سال آنگاه يعني در سال 2004، با وجود آنكه نوكيا 35 درصد از سهم بازار جهاني موبايل را در اختيار داشت و كماكان پيشتاز بود، مديران آن از كاهش تدريجي سهم بازارشان خبر دادند . 
سكته دوم در سال 2007 فيس داد، يعني زماني كه اين كمپاني مجبور شد 46 ميليون باتري موبايل معيوب را از تراز بازار توده آوري نمايد . بدتر از همه اينكه باتري هاي ياد شده در سال هاي 2005 تا نقطه پايان 2006 در طيف وسيعي از محصولات نوكيا قضيه به كار گيري قرار گرفته بودند و اين يعني بخش انبوهي از محصولات اين شركت زير تاثير اين واقعه قرار مي گرفتند . 
در سال 2008 ميلادي، يعني به عبارتي سالي كه ورژن 1 .0 اندرويد معرفي شد، سود سه ماهه سوم نوكيا هم افتي سي درصدي پيدا كرد و 3 .1 درصد از فروشش هم قليل شد . در پيش‌رو اما، آيفون فروش دوچندان خير را تجربه مي كرد كه در به عبارتي زمان برابر با 330 درصد عنوان شد . 
در سال 2009 ميلادي، نوكيا 1700 نفر از نيروهاي خويش در سرتاسر دنيا را اخراج كرد و چندي بعد، مديران آن تاييد كردند كه اندكي دير به تغييرات بازار واكنش نشان داده اند و به همين ياد بوده كه اسم هايي نظير اپل و بلك بري آنها را جا نهاده اند و تازه واردهايي مانند سامسونگ، اچ تي سي و ال جي توانسته اند بر كسب و فعاليت آنها اثر بگذارند . 
يك سال آن گاه استيون ايلوپ كه پيشتر رئيس واحد قابل انعطاف افزارهاي كاري مايكروسافت را بر عهده داشت به عنوان مديرعامل نو نوكيا منصوب شد . او همچنين اوليه مدير غيرفنلاندي نوكيا به شمار مي رفت . با وجود آنكه سود اين شركت در سال 2010 روندي كم افزايشي به خويش گرفته بود، حذف شرايط هاي شغلي و اخراج ها در آن كماكان ادامه داشت . 
ايلوپ اما به حافظه سخنراني تندي كه سال 2011 براي كاركنان نوكيا انجام اعطا كرد به آوازه رسيد . وي در حرف هايش رده شركت در بازار را با مردي مقايسه كرد كه روي يك سكوي در حالا سوختن ايستاده مي‌باشد . در واقع منظورش اين بود كه احوال كمپاني تروتميز در حالا بدتر شدن ميباشد . 
نوكيا كه خروج از چالش برايش به آرزويي بدل گرديده بود و توان رقابت با حريفان قدرش را نداشت چندي آنگاه از همياري استراتژيكش با غول قابل انعطاف افزاري جهان يعني مايكروسافت خبر بخشيد كه به موجب آن توافق سازه شد نوكيا ويندوز فون را به تيتر سيستم ادله مهم در گوشي تلفن هاي يار توليدي اش مسئله استعمال قرار دهد . 
به دنبال نشر اين خبر، شايعه شد كه مايكروسافت در هم اكنون گفتگو براي خريد شركت فنلاندي مي‌باشد . با اين همه، در آن برهه، ايلوپ آن شايعات را «بي اساس و اساس» خواند . در عين حال در سه ماهه دوم سال 2011، اپل جايگاه ابتدا از حيث اندازه فروش اسمارت فون را به خويش اختصاص بخشيد و نوكيا را به كناري راند . 
او‌لين ميوه هاي همكاري مايكروسافت و نوكيا لوميا 800 و لوميا 710 بودند كه در سال 2010 ميلادي از رويه رسيدند و به ترتيب به بازار توليدات پرچمدار و اقتصادي عرضه شدند . 


نوكيا ظرف تنها چند هفته توانست بيش از يك ميليون از تلفن همراه هاي مذكور را به فروش برساند و مي بضاعت اعلام كرد كه چيره كار كرد با اين همه اخراج نيروهايش همچنان ادامه داشت . 
علاوه بر اين، شركت مسئله دعوا براي تحت آوردن هزينه هايش، در اقدامي ديگر اعلام كرد قديمي ترين كارخانه توليدي اش در فنلاند را تعطيل مي كند و فرايندهاي توليدي را به آسيا انتقال مي دهد كه در آن بازه تعالي ترين بازارش به شمار مي رفت و همه اينها در اوايل سال 2012 رخ دادند . 
موبايل هاي ويندوز فوني جديد، عليرغم فروش اندك موفقي كه داشتند نتوانستند حال و روز نوكيا در سه ماهه نخست سال 2012 را چندان تغيير‌و تحول دهند و آنطور كه در گزارش مالي اين شركت آمده بود، خسارت عملياتي آن برابر با 1 .3 ميليارد دلار اعلام شد . در ادامه به دور جديد اخراج ها در نوكيا ابتدا شد و حدودا قريه هزار نفر از پرسنل آن از كار بيكار شدند . 
اواخر به عبارتي سال لوميا 920 با پشتيباني از ويندوز فون 8 از رويكرد رسيد كه با نقدهاي متفاوتي روبرو شد . بسياري آن را به خاطر بعد ها والا و حجيمش زمينه نفد قرار مي دادند . در نوامبر سال 2012، اين اسمارت فون تيتر پرفروش ترين هاي هفته آمازون را به خويش اختصاص داد البته نتوانست اوضاع نوكيا را دگرگون كند . 


در نهايت سال 2013 از خط مش رسيد كه دربردارنده خبرهاي خير براي نوكيا بود چراكه شركت فنلاندي توشه ديگر به سوددهي رسيد . با اين همگي درآمدهاي آن به حافظه عدم حضور موفقش در بازار اسمارت فون افت قابل توجهي پيدا كرد . 
در ماه سپتامبر همان سال نوكيا اعلام كرد كه در لحاظ داراست بخش ديوايس ها و سرويس هاي خود را به مايكروسافت بفروشد كه به موجب اين قرارداد استيون ايلوپ بار ديگر به مايكروسافت گشوده گشت و همچنين پتنت ها و خدمت هاي نقشه نوكيا هم واگذار شد اما كارخانه هاي توليدي اش در هند و كره جنوبي همچنان پايين اختيار آن باقي ماندند . 
با روندي كه اعلام شد نوكيا كسب و عمل ساخت گوشي را به رخ موقتي رها كرد و اكثر تمركزش را روي زيرساخت هاي مخابراتي قرار داد . ورود اين كمپاني به حوزه حقيقت مجازي، خريد كمپاني مخابراتي آلكاتل-لوسنت و همچنين توليد كننده تجهيزات سالم به نام Withings از ديگر اقدامات صورت گرفته نوكيا به شمار مي پروسه . 
در ادامه شركت HMD كه در ماه مي 2016 به سعي جمعي از كارمندان قديمي نوكيا صورت گرفته بود اعلام كرد كسب و عمل توليد تلفن همراه هاي غيرهوشمند مايكروسافت را كه در واقع جايگزيني براي واحد موبايل نوكيا محسوب مي شد، خريداري مي نمايد . قرارداد ذكر شده در دسامبر همان سال آخرين شد . 
HMD در قضيه ايجاد موبايل هاي اقتصادي، اسمارت فون و اشكال تبلت هاي اندرويدي با مارك نوكيا عمل دارااست . گفتني مي‌باشد كه نوكيا مستقيما در HMD سرمايه گذاري نداشته اما در هيئت مديره اين كمپاني نماينده دارااست و حق امتياز پتنت هايش را نيز از آن اخذ مي كند . 
به هر روي، شواهد حكايت از اراده دور از شوخي نوكيا براي ورود مجدد البته با شكوه به بازار تلفن همراه جهان را دارااست . اين شركت چندي پيشين يك دستيار صوتي متعدد به نام ميكا را معرفي كرد و جديدا هم اعلام نموده كه با دستي مالامال به MWC مي آيد كه طي روزهاي آينده در بارسلون اسپانيا برگزار مي شود . اينكه گفته هاي شركت فنلاندي تا چه اندازه با حقيقت مطابقت دارد، مسائل ايست كه صرفا گذر دوران آن را مشخص خواهد كرد . 

موضوع:
برچسب‌ها: خريد اپل واچ، خريد ايپد،

نظرات (0)
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
آواتار :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
[ ]